Gönüllülük boş zamanlarda yapılacak bir şey değildir


Sene 2014. İlk KHLO seminerim.
Meslek Yüksekokulu öğrencileri ile birlikteyim. Seminer başladı. Söyleyeceklerimi unutuyorum, konuları bağlayamıyorum, ter içinde kaldığım çok zor anlardı.
Seminer bitti. Katılan herkesi uğurladım tek tek. Sonra bir koltuğa yığıldım ve seminer değerlendirme formlarını okumaya başladım. İnanamadım...
Bu iş bu haldeyken bile bu kadar etkiliyse, semineri tam verdiğimde neler olabileceğini hayal ettim. Ve o gün bir söz verdim kendime. Ahmet, bu işin güzelliğine kapılacaksın, gitmek isteyeceksin her yere, sonra yoruldum diyeceksin, işte bunu deme.. Bu yüzden haddini bil ve bir düzen kur kendine. Haftanın yarım günü olsun dedim. O günden beri elimden geldiğince bu sözümü tutmaya çalışıyorum.
Bize bunu aslında Gökhan Okçu hocamız öğretmişti. Bir de vefayı öğretti bize. Fedakar dedi, Cefakar dedi, Fedakar dedi. Sonunda hep kâr vardır bunların dedi. Canla başla uğraştılar bizimle. Gökçe Ateş hocam, sunum demosundan sonra iki dolu sayfa verdi bana düzeltmem gereken yerlerle ilgili. Hala hatırımda dün gibi.
Bunu neden paylaşıyorsun derseniz, yaptığımız işin ne kadar önemli ve ciddi olduğunu kendimize hatırlatalım diye paylaşıyorum. Ağzımızdan çıkan her söz ve hareketimiz o kadar önemli ki. Hele hele küçük yaş gruplarında. Sizi ilgiyle dinlemeye başladıklarını gördüğünüzde söylediklerinizde daha dikkatli olmaya başlıyorsunuz zaten.
Gönüllülük, boş zamanlarda yapılacak bir şey değildir dostlar. Ciddi emek ve zaman ister. Bir arı gibi, pardon bir uğur böceği gibi :) her gün bir tuğla daha eklemektir gönülden olabilmek. Oradan çıktıktan sonra da onları düşünmektir.
Kaç kişiye seminer verdiğin değil, kaç kişiye dokunabildiğine bak sen.. Seni dinleyene anlatması kolay. Mesele dinlemeyenin ilgisini çekebilmek. Çünkü esas problem o zaten !!! Dinlemediği, öğrenmediği, gelişmediği için bu halde.
Böyle bir aileye (Uğur Böcekleri) sahip olmak çok değerli. Ama şunu da unutmamak lazım; Besim hocamızın dediği gibi; mesele sahip olmak değil, sahip çıkmak!
Tüm Uğur Böceklerine gönülden bir böcük selamı gönderiyorum.
Yeni yılda yeni güzel işlerde buluşmak dileğiyle.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bir Anlamı Olsun

MOTİVE OL OL, NEREYE KADAR!